شهرستان دیّر

مشخصات جغرافیایی شهرستان دیر

مشخصات جغرافيايي

شهرستان دير در 50 كيلومتری شمال غرب بندر طاهری از شهرستان كنگان و در 51 درجه و 56 دقيقه درازای جغرافيايی، 50 درجه و 27 دقيقه پهنای جغرافيايی و بلندی 12 متری از سطح دريا واقع است. شهر بندری  دير مركز شهرستان دير در 208 كيلومتری شهر بوشهر قراردارد و دارای بندرگاه خوب با عمق كافی آب، برای لنج هاست. هم چنين دارای بازار، كاروان سرا و چند نخلستان و تعدادی چاه كم عمق آب شيرين است. شهرستان دير از شمال به خورموج و تنگستان و از شرق به بندر كنگان و از غرب و جنوب به آب های خليج فارس محدود می باشد. آب و هوای دير در كل گرم و مرطوب است. راه هاي دسترسي به اين منطقه عبارت اند از:
ـ راه بندر دير ـ بند كنگان به سمت خاور.
ـ راه بندر دير ـ بردخون به سمت شمال باختری به درازای 65 كيلومتر.
ـ راه بندر دير ـ كاكی ـ خورموج ـ اهرم ـ بندر بوشهر به سمت شمال باختری و به درازای حدود 217 كيلومتر 

 شهرستان‌دير يكي ديگر از شهرستان هاي مهم استان بوشهر است كه بر اساس سرشماری سال 1375 ؛ 41986 نفر جمعيت داشته است. مردم دير مسلمان و شيعه مذهبند و به زبان فارسی با گويش محلی سخن می گويند. صيادي مهم ترين شغل ساكنين اين ناحيه را تشكيل مي دهد. قلعه جلال خان حاكم، امام زاده شاه محمد در چند فرسخی شمال غرب دير نزديك محلی معروف به نام برد‌خون، تل سوزو، روستای ابدان (اودون) و مسجد بردستان به علاوه‌ي سواحل زيباي خليج فارس مهم ترين مكان هاي ديدني و تاريخي شهرستان دير به شمار مي روند.

 

 

شهرستان دیر با جزایر مهم در جنوب کشور

جزیره ام سیله

جزیره ام سیله که با نام جزیره «خان» نیز شناخته می‌شود، با مساحتی در حدود 4 کیلومتر مربع، در غرب بُردخون در شهرستان دیر قرار دارد.

جزیره خان کاملاً مسطح می‌باشد به طوری که تحت تأثیر جزر و مد، بخش اعظم آن را آب فرا می‌گیرد.

جزیره خان خالی از سکنه بوده اما سواحل ماسه‌ای آن محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی و مکانی برای تخم‌گذاری و جوجه‌آوری انواع پرستوهای دریایی، گلرابی، کاکلی کوچک و سلیم می‌باشد.

قسمت‌های مرکزی این جزیره از گیاهان شورپسند با حداکثر ارتفاع 80 سانتی‌متر پوشیده شده است.

منشأ این جزیره رسوبی بوده و در تشکیل آن صدف‌های دریایی نیز نقش داشته‌اند.

جزیره خان جزیره ام سیله

جزیره خان2 جزیره ام سیله

 

جزیره جبرین

 

 

این جزیره در مجاورت سواحل بخش بردخون شهرستان دیر قرار دارد و فاصله آن تا بردخون حدود 13 کیلومتر است. این جزیره به شکل مستطیل بوده و دارای طول 12 کیلومتر و عرض 5 کیلومتر می‌باشد.
آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب و در حال حاضر خالی از سکنه است و زیستگاه پرندگان دریایی می‌باشد.
این جزیره منشأ رسوبی دارد و گونه غالب گیاهی آن را درختچه تَهما و نوعی بوته شورپسند به نام منگک تشکیل می‌دهد که استفاده خوراکی دارد.

این جزیره با نام‌های دیگری همچون تَهمادو و تَهمادون نیز شناخته می‌شود.

جزیره جبرین جزیره جبرین

جزیره جبرین2 جزیره جبرین

جزیره جبرین3 جزیره جبرین

جزیره جبرین4 جزیره جبرین

جزیره جبرین5 جزیره جبرین

جزیره جبرین6 جزیره جبرین

جزیره جبرین7 جزیره جبرین

جزیره جبرین8 جزیره جبرین

 

 

جزیره نخیلو

 

 

این جزیره در فاصله 5 الی 8 کیلومتری جزیره ام‌ الکرم واقع شده است.
این جزیره در حال حاضر زیستگاه لاک‌پشت‌های خلیج فارس است و از نظر زیست محیطی حائز اهمیت می‌باشد زیرا همه ساله با شروع فصل بهار، پرندگان مهاجر برای تابستان‌گذرانی و زاد و ولد، به این جزیره مهاجرت می‌نمایند. در واقع ایجاد کلونی‌های بزرگ و زادآوری گسترده، از مشخصات بارز پرندگان در جزیره نخیلو می‌باشد.

جزیره نخیلو3 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو4 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو6 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو7 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو8 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو9 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو10 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو11 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو12 جزیره نخیلو

جزیره نخیلو13 جزیره نخیلو

 

جزیره متاف

 

جزیره مُتاف (مُطاف) در مقابل سواحل بخش بردخون شهرستان دیر واقع شده است. این جزیره خالی از سکنه، از توده‌های ماسه‌ای تشکیل شده که در هنگام مد (بالا آمدن آب دریا)، به زیر آب فرو رفته و در هنگام جزر، نمایان می‌شود.

 

آب‌های اطراف این جزیره به علت عمق کم، موج‌های زیادی دارد به همین دلیل کشتیرانی در این آب‌ها نیازمند بهره‌مندی از دانش فنی کافی می‌باشد.

جزیره متاف جزیره متاف

جزیره متاف2 جزیره متاف

جزیره ام‌ الکُرم

این جزیره در سواحل جنوبی استان بوشهر و در مجاورت بخش بردخون شهرستان دیر واقع شده است. مساحت این جزیره در حدود 0/38 کیلومتر مربع و ارتفاع آن 1 متر از سطح دریا می‌باشد.

این جزیره با آب و هوای گرم و مرطوب، خالی از سکنه بوده و در حال حاضر زیستگاه لاک‌پشت‌های خلیج فارس می‌باشد و از این نظر اهمیت زیست محیطی قابل توجهی دارد. این جزیره همچنین زیستگاه پرندگانی چون کاکایی، اگرت، حواصیل خاکستری، باکلان، سلیم خرچنگ‌خوار و پرندگان مهاجر می‌باشد.

تپه‌های شنی این جزیره از گیاهان شورپسند پوشیده شده است.

این جزیره نزد بومیان منطقه با نام «گُرم» خوانده می‌شود و دلیل آن وجود انبوه درختان جنگلی حرا در ساحل روبروی آن است که در گویش محلی به «گُرم» موسوم است. در واقع نام «ام الکُرم» توسط دریانوردان عرب به این جزیره داده شده است.

ام الکرم جزیره ام‌ الکُرم

جزیره ام الکرم جزیره ام‌ الکُرم

جزیره ام الکرم2 جزیره ام‌ الکُرم

جزیره گرم جزیره ام‌ الکُرم

جزیره گرم4 جزیره ام‌ الکُرم

جزیره گرم6 جزیره ام‌ الکُرم